Sztutowo

Sztutowo położone jest we wschodniej części województwa pomorskiego na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Wyróżnia się bogatymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi oraz bioklimatycznymi, korzystnymi dla rozwoju turystyki uzdrowiskowej.  Zachwyca czystymi i szerokimi plażami, malowniczym nadmorskim lasem i obfitością wód  – rzeka Wisła Królewiecka oraz Zalew Wiślany.

 

W Sztutowie znajduje się Państwowe Muzeum Stutthof, które powstało na terenie byłego obozu koncentracyjnego założonego przez Niemców w 1939 roku. Atrakcją jest most zwodzony na Wiśle Królewieckiej, na którym kręcono ujęcia do filmu „Czterej pancerni i pies”. Nad rzeką znajduje się wypożyczalnia łodzi oraz kajaków, którymi można dopłynąć do Zalewu Wiślanego. Z portu rybackiego mieszczącego się w Kątach Rybackich można wypłynąć w rejs statkiem wycieczkowym po Zalewie Wiślanym. W lesie pomiędzy miejscowościami Sztutowo i Kąty Rybackie położony jest Rezerwat Kormorana Czarnego i Czapli Siwej.

 

Przez Mierzeje Wiślaną biegnie trasa Żuławskiej Kolei Dojazdowej (kolej wąskotorowa), która łączy miejscowości Sztutowo – Stegna – Jantar – Mikoszewo. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych kolei wąskotorowych w Polsce.